Modely základních desek

13. 06. 2024

V rámci předmětu Hardware se žáci třídy C1 pustili do ambiciózního projektu - vytvoření modelů základní desky počítače. Každý tým pracoval s jiným materiálem, což jim nejen umožnilo procvičit si práci s konkrétním materiálem, ale také prohloubit své znalosti o složení a rozměrech základní desky. V pátek 7. června 2024 tuto svoji práci slavnostně zakončili prezentací před porotou složenou z vyučujících IT a vybraných studentů C3.

Týmy byly složeny následovně:

  • DROP DATABASE prod; (Adam Bestajovský, Jason Forson, Nataniel Tanis Bendl, Dominik Opat) pracovali s materiálem PET-G. Jejich model vynikal svou přesností a odolností, což je pro tento materiál typické.
  • Bombkláti (Jaromír Štáfek, Tadeáš Kozemský, Jan Pleier, Jakub Liebezeit) se rozhodli pro práci s plechem. Jejich kovový model byl robustní a precizně zpracovaný, což ukázalo jejich dovednosti ve zpracování kovů.
  • D3J (Jan Makovský, Daniel Meixner, Demyd Nikolenko, David Kalvach) využili Filament. Jejich model byl vytištěn na 3D tiskárně a ukázal potenciál tohoto moderního výrobního procesu.
  • MWM (Matěj Šubrt, Vojtěch Hauner, Vojtěch Hauptmann, Matěj Rosenreiter) pracovali s kartonem. Jejich model byl lehký a ekologický, což ukázalo kreativní přístup k využití dostupných materiálů.
  • Betano a Tipáč Brazil Neymič Mirdič CREW (Radek Nebeský, Adam Polák, Daniel Smetana) se rozhodli pro papír. Jejich model ukázal, že i z obyčejného papíru lze vytvořit něco pozoruhodného.
  • Stochov GANG (Matyáš Amler, Matyáš Drvota, Petr Kříž, Michal Šot) pracovali se dřevem. Jejich model byl opravdu zdařilý a navíc z přírodního materiálu, za což jim jistě náleží slova chvály.
  • :) (Petr Brávník, Patrik Černý, Josef Havel, Lukáš Lucký) využili polystyren. Jejich model byl lehký a tvarovaný pomocí tepelných nástrojů, což jim umožnilo vytvořit poměrně povedený model.

Všechny týmy předvedly zdařilé modely a prokázaly své dovednosti i kreativitu. Předváděcí akce byla nejen skvělou příležitostí pro praktické procvičení znalostí, ale také inspirativní ukázkou toho, jak lze různé materiály využít k tvorbě technických modelů.