Kdo byl Emil Kolben

V současnosti nese naše škola, která vychovává odborníky v technických oborech, jméno jednoho z nejvýznačnějších českých elektrotechniků, vynálezců a podnikatelů Emila Kolbena.

Emil Kolben se opíral o kvalitní technické vzdělání (vystudoval elektrotechniku a strojnictví na německé vysoké škole technické v Praze) a cenné zkušenosti ze studijních zahraničních pobytů. Nejprve navštívil centra průmyslu v Evropě a poté strávil dalších pět let v USA. Zde se mj. prosadil u Thomase Alvy Edisona, oslovil i svého konkurenta Nikolu Teslu.

Svých rozsáhlých vědomostí a zkušeností ve všech odvětvích silnoproudé elektrotechniky využil po návratu do vlasti k založení továrny Kolben a spol. a později největšího československého elektrotechnického podniku se světoznámou značkou ČKD, podniku, který, dle dobového sloganu, vyráběl „vše, od špendlíku po lokomotivu“. Stal se tak tvůrcem moderní elektrotechnické továrny a strůjcem velkolepého podnikání, které ovlivnilo hospodářský vývoj v českých zemích na celá desetiletí dopředu.