Vodácký kurz se třetími ročníky

26. 06. 2023

V pondělí 19. června jsme se pod vedením Jana Křikavy vydali na vodácký kurz - naším cílem bylo sjet řeku Vltavu z Vyššího Brodu do Boršova. Čestným průvodcem nám byl Václav Doubrava, dlouholetý vedoucí vodáckých kurzů na naší škole. 

Ve Vyšším Brodu jsme si přebalili všechny naše věci do barelů (a že jich nebylo málo) a rozdělili se do kánoí, dvou raftů a někteří si poprvé vyzkoušeli, jaké to na vodě je, jak důležité je udržovat stabilitu a ve dvojicích se správně a včas domluvit na vykonávaných aktivitách. Hned po 900 metrech nás čekal jez U Bílého mlýna, kde si žáci mohli poprvé vytrénovat svoje schopnosti rychle a správně reagovat. Na jezu Herbertov a následné peřeji si někteří vyzkoušeli plavbu ve vestách a koordinovanou pomoc při chytání uplavených lodí nebo barelů. Poslední jez, který nás první den čekal, byl Rožmberk. Kempovali jsme po více než 20 najetých říčních kilometrech v kempu u Fíka.

V úterý nás čekalo jezů ještě více, proplouvali jsme totiž jezy Větřní - Pečkovský mlýn, U papouščí skály (Konopa) a pak následovaly jezy v Českém Krumlově (U Rechlí, U Liry, Mrázkův mlýn a U Jelení lávky). Na jezu U Liry jsme se trochu zastavili, vyjmuli věci z kánoí a pořádně si (někteří i šestkrát) vyzkoušeli koordinaci při splavování jezů. Kempovali jsme po téměř 18 najetých říčních kilometrech v kempu Krumlov.

Ve středu jsme si pěkně vyzkoušeli plavbu v soulodí a na klidné vodě jsme našli též příležitost pro několik tělocvikářských tríčků. Ten den jsme sjížděli pouze jez Zlatá koruna, za kterýžto jsme se odměnili obědem. Po obědě byla naše plavba ozvláštněna místy vydatným deštěm, kde jsme si mohli vyzkoušet plavbu nejen při vedru a slunečním svitu. Voda se během deště znatelně oteplila a my jsme pomalu vjížděli do méně obydlené oblasti. Kempovali jsme po 21 najetých říčních kilometrech v tábořišti Dívčí kámen.

Ve čtvrtek jsme absolvovali asi dvacetikilometrovou procházku spojenou s výstupem na horu Kleť (1084 m. n. m.), přičemž poslední úsek většina z nás jela lanovkou. Počasí nám přálo, nádherně svítilo sluníčko, a tak se nám procházka moc líbila. Odměnou na Kleti nám byla již předchozí den oslavovaná česneková polévka. Odpoledně jsme se poté sbalili a přesunuli posledních necelých 10 říčních kilometrů do kempu Poslední štace. Tam na nás již čekala grilovaná kuřátka, čímž jsme krásně zakončili naše plavební úsilí.

Děkujeme především učitelům tělesné výchovy za zajištění tohoto kurzu plného zážitků a utužené spolupráce. Měli jsme moc pěkné počasí (ani přes noc teplota neklesla pod 17 stupňů) a kurz jsme si opravdu užili. 

Žáci C3, E3, S3 a U2